Federale ministers vragen Amerikaans paspoort aan om in België aan politiek te kunnen doen
De federale ministers vormden gisteren een lange rij voor de Amerikaanse ambassade. Om hun politieke toekomst in België te verzekeren, pogen ze de Amerikaanse nationaliteit te verwerven.

Het was de Amerikaanse ambassadeur Bill White die de kat de bel aanbond. In een reeks X-berichten noemde hij de Belgische ministers zonder Amerikaanse nationaliteit bij naam. Die hebben zich gisterenvoormiddag netjes aangeboden bij de Amerikaanse ambassade om in België minister te kunnen blijven.
White ontdekte het schandaal per toeval. ‘De ministers wachten rechterlijke uitspraken af en leven die na. Vreemd, dacht ik. Tot ik hun persoonsgegevens checkte, toen wist ik hoe laat het was. Toegegeven, het is niet allemaal kommer en kwel: dat principe houdt voor Belgische ministers op te bestaan wanneer het over asielzoekers gaat. Dat heeft me lange tijd op het verkeerde been gezet.’
‘België zit met een legitimiteitsprobleem’, waarschuwt hij. ‘Zelfs de premier van België bezit de Amerikaanse nationaliteit niet. De soevereiniteit van Amerika in België staat op het spel. De ministers doen nu een naturalisatie-examen dat test of ze het belang erkennen van het ondergraven van onafhankelijke instituties. De eerste resultaten zijn verrassend bemoedigend. Alleen die Frank heeft een probleem. Al goed heeft mijn goede vriend Michael wel verstand van volksgezondheid.’
Alleen Theo Francken stond gisteren niet in de rij. Hij verklaarde op X aan één Amerikaans paspoort genoeg te hebben.
