‘Rechtvaardige Rechters’ hing 80 jaar in kerk Vremde

door The Vremde Mirror

Vremde | Houd allemaal maar op met zoeken. Het paneel van De Rechtvaardige Rechters is gevonden, en wel vorig jaar al. Het hing bijna 80 jaar aan de muur in de kerk van Vremde eenzaam te wezen, maar werd in die tijd door niemand herkend als De Rechtvaardige Rechters.

RechtvaardigeRechters

De toen nieuwbakken Poolse poetsvrouw deed de schokkende ontdekking en doet exclusief op The Vremde Mirror haar verhaal. ‘Het was vrijdagvoormiddag en ik mocht voor de eerste keer de kerk van Vremde gaan opblinken. Na een halfuurtje schrobben en schuren, zag ik ineens een schilderij aan de muur hangen. In eerste instantie vond ik het zo lelijk dat ik het in de vuilbak wilde kieperen. Maar daarna dacht ik, ik ken dat van ergens. En doordat ik onraad rook, is de bal aan het rollen gegaan.’

‘Dat schilderij? Och, niet meer dan een gift van een vooraanstaande Vremdse familie nu al bijna 80 jaar geleden om aan de binnenkant van de kerk wat kleur te geven,’ vertelt burgemeester Boer Gust. ‘Eigenlijk een misbaksel en de kleuren pasten ook niet echt bij het interieur van onze kerk, maar het is de geste die telt. Nu bleek dat na de ontdekking van onze pas aangeworven poetsvrouw een belangrijk vermist onderdeel te zijn van het Lam Gods, als ik goed geïnformeerd ben een schilderij bestaande uit allemaal kleinere schilderijen. Met nieuw personeel niks als last.’

‘Daarom ook dat de kerk van Vremde nu gesloten is,’ geeft Boer Gust toe. ‘Weliswaar onder het voorwendsel dat de kerk op instorten staat, maar in feite om het onderzoek van het Gentse parket in alle rust te kunnen laten verlopen. Het was onze betrachting om niet te veel ruchtbaarheid te geven aan de zaak om de naam van Vremde niet zwart te maken. Voor de zekerheid hebben we de rest van de schilderijen, kandelaars en doopvonten in onze kerk maar even in een waterput verstopt tot het onderzoek voorbij is.’